Каква помощ на полицията могат да окажат родителите
Снимка: Guliver / iStock
Днес светът отбелязва Международния ден на безследно изчезналите деца, обявен официално с резолюция на Общото събрание на ООН. Конвенцията е подписана от 87 държави и е ратифицирана от 21.
По данни на "Амнести интернешънъл" в балканските страни близо 14 000 лица все още се водят безследно изчезнали по време на конфликтите в района през 90-те години на ХХ век.
У нас денят се отбелязва за първи път през 2010 г., а всяка година полицията работи по около 50 случая на изчезнали деца. Често те се откриват още същия ден, но има и такива, които остават неразрешени. И с години от децата няма и следа.
Разследващите и сега работят по случаи, останали неразрешени повече от 20 години.
Статистиката за МВР показва, че за миналата година общо подадените сигнали за изчезнали деца са 50, от които намерените са 41. Това означава, че 9 деца са безследно изчезнали.
Цифрата е различна и всяка година се променя. Най-много хлапета изчезват през лятото и в сезона на почивките. А най-много регистрирани случаи за 2015-а година има в Пловдив – 17 подадени сигнала, от които намерените са 13 деца, сочи статистиката.
През последните 15 години безследно изчезналите деца са над 60.
И дори да става дума за гневен тийнейджър, а за изгубено 5-годишно хлапе - първите 24 часа са най-важни. И издирването трябва да почне веднага.
Полицията призовава родителите:
- да не спестяват нищо от истината и възможните причини за случилото се;
- да дадат подробни сведения за семейството, приятелите и средата, в която е живяло детето - много често именно сред тях се откриват и извършителите.
Мона Василева
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари